Omyly vlastníků pozmků

 

  • Vlastník si myslí, že pokud má snímek a výpis z katastru nemovitostí a v terénu oplocení, že je vše v souladu, ale výpis to v žádném případě nezaručuje. K tomu aby se porovnalo oplocení s průběhem vlastnické hranice, je nutné podrobné zaměření a porovnání se všemi dostupnými podklady z katastru. Já vždy na toto říkám zákazníkům, pokud si jdete koupit skříň, vezmete si metr, skříň si přeměříte, ověříte, jestli je opravdu ze dřeva, ale když jdete koupit pozemek, tak věříte prodávajícímu, že oplocení je vlastnická hranice, aniž by Vám předložil doklad o zaměření – výpis a snímek jsou pouze informace.
  • Geometrický plán je pouze návrh na nějakou změnu, bez potřebných listin, které musí předložit vlastník (kolaudace, přidělení č.p., stavební povolení, kupní smlouva, darovací smlouva apod.) se do evidence katastru nezapíše. To že je na geometrickém plánu kulaté razítko katastrálního úřadu, je pouze souhlas, nikoli zápis.
  • K vytyčení vlastnické hranice je nutné pozvání vlastníků sousedních pozemků, nechat si přidělit na katastru číslo ZPMZ v rámci katastrálního území a předat elaborát ZPMZ do dokumentace katastrálního úřadu. Pokud hranice nebyla dříve určena do souřadnic (jednoduše poznáte na informaci o Vašem pozemku), je výměra určena graficky, doporučuji si hranici odsouhlasit formou souhlasného prohlášení a tím do budoucnosti předejít možným sporům.
  • Při vytyčení vlastnické hranice musí být přítomen osobně zeměměřičský inženýr, oprávnění je nepřenosné na kohokoli
  • Souřadnice a rozměry, které si určíte na internetu z mapy, je nutné brát velmi, velmi přibližně.
  • Pokud není výměra určena ze souřadnic, je uvedený údaj pouze orientační, podle prováděcí vyhlášky jsou dovolené velké odchylky např. v mapě M 1 : 2 800 nebo KMD : 2,0 . √P + 20 tj. např. 40m2 /100m2, při dělení pozemku na více částí se odchylky násobí dvěma, v mapě v M 1: 1 000 nebo DKM : 0,3 . √P + 3 tj. např. 6m2/100m2, při dělení pozemku na více částí se odchylka násobí dvěma.